30 września 2012

Gwarancja na narzędzia - prawa konsumentów, obowiązki gwaranta. Pan Fleks Agent Wywiadu w Biurze Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów, cz. 2/3

Producenci narzędzi prześcigają się w oferowaniu coraz dłuższej, korzystniejszej i atrakcyjniejszej gwarancji na swoje produkty. Wśród narzędzi profesjonalnych standardem jest 36-cio miesięczny okres ochrony (np. Milwaukee, AEG, Bosch, Metabo, DeWalt), niektórzy z nich gwarancją obejmują również akumulatory (Metabo). Trend przenosi się powoli na segment narzędzi DIY (np. DWT - 4 lata gwarancji, Einhell RED - 3 lata). Co jednak tak naprawdę oznacza gwarancja?
Jakie mamy prawa i obowiązki? Co należy robić, gdy sprzedawca nie chce przyjąć reklamacji na uszkodzone narzędzie? Co z narzędziami zakupionymi w sklepie w Wielkiej Brytanii? Czy gwarancja obowiązuje w całej Europie? Zapraszam do lektury kolejnej części rozmowy z Rzecznikiem Praw Konsumentów, Dr. Markiem Janczykiem. 

Część 2 - GWARANCJAPan Fleks: Czym jest gwarancja? Czy istnieją przepisy nakazujące udzielania tejże?

Dr Marek Janczyk: Gwarancja jest dobrowolnym świadczeniem producenta lub gwaranta. Nie ma przepisów, które obligują do udzielania gwarancji konsumentom. 

PF: Producenci mogą zatem dowolnie precyzować jej treść? 

M.J. Zgadza się: czas obowiązywania, sposób usunięcia usterki, a także jej zakres to kwestia ustaleń poczynionych przez gwaranta. 

PF: Co jest zatem bardziej korzystne dla konsumenta: zgłaszanie niezgodności z tytułu gwarancji, czy niezgodności? 

M.J: Są sytuacje, w których rzeczywiście konsumentowi bardziej opłaca się zgłosić reklamację z tytułu gwarancji. Na przykład gdy minął ustawowy czas na zgłaszanie niezgodności. Inna sytuacja to taka, gdzie dany towar kupujemy za granicą, w sklepie internetowym. 

PF: Poruszył Pan bardzo ważną kwestię – zakupy w zagranicznych sklepach. Często konsumenci kupują narzędzia za granicą, bo jest dużo taniej. Co w momencie wystąpienia usterki?

M.J: Rzeczywiście, gwarancje określają zakres terytorialny ich obowiązywania. Niektóre ograniczają się do terytorium kraju, gdzie towar został sprzedany. Inne rozszerzają terytorium do całej Unii Europejskiej. Jeśli gwarancja obejmuje terytorium Polski, jest to dla konsumenta korzystne. 

PF: A czy korzystając z gwarancji sprzedawca może odmówić odesłania towaru do gwaranta, proponując samodzielne usunięcie usterki? Na przykład w wiertarce uszkodzeniu uległ uchwyt wiertarski. Sprzedawca twierdzi, że może go naprawić na miejscu…

M.J: W warunkach gwarancji musi być zawarta informacja o tym, kto jest uprawniony do usuwania usterki.   

P.F: Czy podobnie jak w przypadku niezgodności, korzystając z gwarancji możemy sami zdecydować o formie usunięcia usterki?                                                                                                                                       
M.J: W tej sytuacji musimy dostosować się do zapisów gwarancji. Może się jednak zdarzyć, że sprzedawca wymieni nam urządzenie na inne, ale niekoniecznie nowe.    

P.F: A co z dłuższymi gwarancjami? Niektóre narzędzia są objęte dwu-, trzy- bądź pięcioletnią gwarancją. Czy to także kwestia zależna tylko i wyłącznie od gwaranta? 

M.J. Zgadza się. Istnieje jeszcze coś takiego jak gwarancja technologiczna – producent może udzielać jej na określony czas, (np. producenci samochodów) i określony przebieg. 

P.F: A jeśli zdarzy się, że gwarant odmówi naprawy w ramach gwarancji, czy możemy ponownie złożyć reklamację z tytułu niezgodności towaru z umową? 

M.J: Oczywiście, pod warunkiem, że nie minął jeszcze czas na jej zgłoszenie.

P.F: Przeanalizujmy jeszcze jeden przykład: kupiliśmy wiertarkę, zgłaszamy usterkę, chcemy skorzystać z gwarancji. Sprzedawca twierdzi, że usterka powstała z naszej winy i odmawia przyjęcia reklamacji…

M.J: Jeżeli zwracamy się do sprzedawcy bądź producenta jako do gwaranta, a ten odmówi naprawy z powyższych powodów, powinien udowodnić naszą winę. Co ważne koszty takiej ekspertyzy ponosi sprzedawca, bądź gwarant – nie zaś konsument.

P.F: Dziękuję za rozmowę

Część pierwsza wywiadu (NIEZGODNOŚĆ Z UMOWĄ) znajduje się tutaj.
Część trzecia wywiadu ( REZYGNACJA Z ZAKUPU/ODSTĄPIENIE) znajduje się tutaj.


2 komentarze:

  1. Jako że Pan Fleks jest fachowcem a nie prawnikiem to mam nadzieję że ucieszy go mój link do opisania gwarancji algorytmem. Sprawa jest poważna bo klient wprawdzie swoje prawa ma ale prawie nic o nich nie wie. Zatem zachęcam do lekturki obrazkowej http://prawowalgorytmach.blogspot.com/2012/09/rekojmia-gwarancja-i-inne-konsumenckie.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Agnieszko, Pan Fleks się cieszy, a jakże!
    Podobne algorytmy miały być uzupełnieniem mojego cyklu, cieszę się, że mnie w tym wyręczyłaś ;-)
    Z zawiłościami prawnymi problem jest taki, że nie-prawnicy rzadko coś z nich rozumieją, więc każda pomoc naukowa jest cenna. Dzięki raz jeszcze ;-)

    OdpowiedzUsuń

Blog został przeniesiony na www.PanFleks.pl. Jeśli masz ochotę wziąć udział w dyskusji, zapraszam pod nowy adres.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...