1 grudnia 2014

ExtremeFix, czyli sposób na cieknące rury [KONKURS]


Nie ma chyba nic bardziej irytującego, niż nieszczelna instalacja C.O. Szczególnie w momencie, gdy aura za oknem przeobraża się z łagodnej i ciepłej jesieni w mroźną i bezwzględną zimę. Najczęściej jedyną opcją jest wezwanie hydraulika, odcięcie na kilka-kilkanaście godzin pieca i naprawa instalacji. Pół biedy, jeśli mieszkamy w domu i sami decydujemy, czy możemy pozwolić sobie na opróżnienie instalacji grzewczej. Gorzej, jeśli awaria spotka Was w mieszkaniu należącym do spółdzielni, która na zimę wprowadza zazwyczaj bezwzględny zakaz majstrowania przy grzejnikach. 
Jest oczywiście całe mnóstwo sposobów naprawiania instalacji. Dzisiejszy wpis jest o tym, jak w praktyce wykorzystać taśmę naprawczą, o której pisałem w ubiegłym tygodniu.


Mam w domu instalację złożoną z rurek miedzianych. Poszczególne elementy łączy się za pomocą specjalnego stopu. W teorii taka instalacja powinna wytrzymać kilkadziesiąt lat. Problemem mogą być jedynie nieprawidłowo wykonane luty, bądź uszkodzenie mechaniczne takiej instalacji. Na potrzeby testu uszkodziłem ją mechanicznie właśnie, w taki sposób, aby z rury sączyła się woda. 

Czy można było naprawić ubytek inaczej, niż za pomocą taśmy? Tutaj pojawia się mały problem - kiedy w rurach znajduje się woda, nie ma szans na to, aby ponownie zalutować spoiny. W pierwszej kolejności należałoby opróżnić całość z wody, najlepiej wysuszyć, a dopiero później naprawiać. Możemy zatem albo pokusić się o wymianę całego fragmentu począwszy od najbliższego zaworu, albo spróbować innych metod - i tutaj właśnie zadebiutowała taśma ExtremeFix. 


Aplikacja taśmy jest bardzo prosta. Do jej użycia nie potrzebujecie żadnych narzędzi. Wszystkie elementy potrzebne do założenia tego "opatrunku" znajdziecie w pudełku dostarczonym przez producenta. Poniżej znajdziecie krótki poradnik - jak używać taśmy ExtremeFix. 

Krok 1: Rolkę z taśmą wypakowujemy z opakowania i zanurzamy na kilka minut w naczyniu z ciepłą wodą.


Krok 2: Wyciągamy rolkę z wody i wyciskamy ją. Przed wzięciem do ręki nasączonej żywicą taśmy, koniecznie zakładamy rękawice dołączone do zestawu.
Krok 3: Miejsce, które naprawiamy, czyścimy papierem ściernym, dołączonym do zestawu. Bardziej chropowata powierzchnia ułatwi związanie się zawartych w taśmie żywic.
Krok 4: Uszkodzony element zaczynamy owijać taśmą - przygotowujemy coś na kształt żywicznego opatrunku.
Krok 5: Nasączoną wodą taśmę możemy wykorzystać tylko raz.
Krok 6: Po kilku minutach owijamy dość mocno pasek naprawiane miejsce winylową taśmą - także dołączoną do zestawu.
Krok 7: Winyl pozostawiamy na kilka minut, a następnie...
Krok 8: ...odwijamy pasek i wyrzucamy go - nie będzie nam już potrzebny.
Krok 9: Taśma utwardza się w ciągu kilkunastu minut, a pełną wytrzymałość osiąga po 24 godzinach.
Proste, prawda? Testy pokazały, że tak naprawione uszkodzenie jest szczelne i pozwala w stosunkowo niedrogi sposób poradzić sobie z awarią. Sam "okład" po całkowitym utwardzeniu jest równie szczelny co rurka. Jego zdjęcie wymaga sporo pracy i nie jesteśmy w stanie zrobić tego ręcznie.

Skoro wiecie już jak poradzić sobie z instalacją CO, mam dla Was mały konkurs. Dystrybutor taśmy przekazał mi kilka kompletów, które czekają na nowego właściciela lub właścicielką. Co należy zrobić, aby otrzymać taśmę? To proste - ExtremeFix ma bardzo wiele zastosowań. Zaproponujcie jak wykorzystać taśmę - spośród wszystkich propozycji wybiorę osobę, która zaproponuje coś najbardziej nietypowego, tę, która przedstawi pomysł na najbardziej praktyczne zastosowanie, oraz tę, która zgłosi najwięcej pomysłów. Zwycięzcy będą mogli przeprowadzić własny eksperyment, a ja na łamach bloga przedstawię w praktyce jeden z Waszych pomysłów.


Na uczestników zabawy czekają trzy zestawy. Do startu, gotowi, start!

14 komentarzy:

 1. Może w Pańskim skuterze dałoby się coś taśmą tą załatać? Skoro serwis rady nie dał... ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli pracujesz w domu, a Twoje dziecko odrabia zadanie domowe z nauki gry na flecie, taśma ExtremeFix wydaje się doskonałym rozwiązaniem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam póki co 3 pomysły:

  1. Ciekaw jestem jak wypada ta taśma w temacie uszczelniania przewodów pracujących z wysokimi ciśnieniami - najprostszy przykład to przewód hamulcowy
  2. Zastosowanie trochę odwrotne - wykonywanie wszelkiej maści form odwzorowujących kształt przedmiotów (przedmiot smarujemy woskiem aby żywica nie przyległa, nakładamy taśmę i po związaniu mamy gotową formę) - przydatne choćby przy samodzielnym wykonaniu kolektora wydechowego do samochodu
  3. Miałem kilka przypadków konieczności połączenia z sobą dwóch wirujących wałków stosunkowo niedużej średnicy - jeśli żywica dobrze zwiąże się z materiałem, mogłoby to być całkiem sensowne rozwiązanie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Uszczelnienie dziurawego wydechu w samochodzie ;) By żyło się lepiej mi i moim sąsiadom.

  OdpowiedzUsuń
 5. 1) Uszczelnianie pękniętej/uszkodzonej rury od odkurzacza
  2) Uszczelnianie/zabezpieczanie wszelkich połączeń elektrycznych na zewnątrz pomieszczeń - np. połączeń (sztukowania) kabla antenowego. Jak wiadomo, zwykła taśma izolacyjna po zimie robi się bardzokrucha i pęka w palcach.
  3) uszczelnianie pękniętego węża ogrodowego jak również tymczasowa naprawa węża prysznicowego, żeby wytrzymał do poniedziałku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uszczelnianie teściowej w ciągu. Nie tylko uszczelnianie ale i laczenie pcv.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uszczelnienie rynny na dachu w miejscach lutowania.

  OdpowiedzUsuń
 8. ja proponuje poskladanie do kupy tupolewa..

  OdpowiedzUsuń
 9. 4. Zastosowanie nietypowe i oby nie trzeba było go nigdy testować, ale... Usztywnienie złamanej kończyny

  OdpowiedzUsuń
 10. Pan Fleks - blog DIY, testy na3 grudnia 2014 00:38:00 CET

  Jestem w stanie poświęcić kawałek domowej instalacji C.O. ale nogi ani ręki już niekoniecznie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. 5. Pomysł z rodziny tzw. dłubaniny, ale mnie się przytrafił - ścięty wielowypust od przełącznika kran-prysznic w baterii wannowej - wydaje mi się że owinięcie ściętego wielowypustu, wciśnięcie i dokładne skręcenie wszystkiego powinno na jakiś czas pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wygląda mi to na taką usprawnioną wersję "szkota", w dodatku o ciekawszym wyglądzie, a więc od razu nasuwa mi się możliwość wykorzystania jej w samochodzie do łatania zderzaków i lusterek.
  Powinna wytrzymać dłużej niż zwykła taśma, a jednocześnie nadawać tuningowego charakteru autu.

  OdpowiedzUsuń
 13. 6. Zbiorniki paliwa w wielu starszych autach trzymają się na stalowych taśmach które rdzewieją na potęgę - ciekawe jak poradziłaby sobie w tej roli tytułowa taśma...

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam,


  Zalatanie dziury w tlumiku, dziury w rurze tlumika.

  OdpowiedzUsuń

Blog został przeniesiony na www.PanFleks.pl. Jeśli masz ochotę wziąć udział w dyskusji, zapraszam pod nowy adres.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...