Dzisiejszy projekt ma być prosty, tani i przyjemny w realizacji - karmik dla ptaków. Obserwując to, co dzieje się za oknem, możemy mieć pewność, że ptaki jeszcze w tym roku z pewnością zrobią z niego pożytek. Jest jeszcze jedna rzecz, którą warto wziąć pod uwagę - karmnik to chyba najprostsza rzecz, jaką możemy zaimponować dziecku, co z wielką przyjemnością zrobił Pan Fleks.
Lista materiałów:
- deska sosnowa 17cm x 17cm x 1,8cm - 2 sztuki (dach),
- deska sosnowa 19cm x 23cm x 1,8cm - 1 sztuka ("podłoga"),
- listewka sosnowa o przekroju 2cm x 3cm, 9 cm - 4 sztuki (słupki),
- listwa sosnowa ozdobna - 4cm x 16cm - 4 sztuki (zakończenie dachu),
- listewka sosnowa 1,5cm x 1,5cm x 17cm - 1 sztuka (połączenie dachu),
- listewka sosnowa 3cm x 20 cm - 1 sztuka (osłona podłogi),
- listewka sosnowa 3cm x 17 cm - 2 sztuki (osłona podłogi),
- klej do drewna (wodoodporny),
- wkręty do drewna (ocynkowane) - 4 sztuki,
- gwoździki bez łbów - kilka sztuk,
Lista narzędzi:
- piła i skrzynka uciosowa lub ukośnica
- wiertarko-wkrętarka
- kątownik,
- ołówek stolarski,
- wiertła,
- młotek,
- taker elektryczny lub ręczny.
Budowę karmnik rozpoczynamy od docięcia potrzebnych materiałów. Możemy zlecić to w markecie budowlanym lub wykonać we własnym zakresie. Przyda się nam w tym ukośnica - praca będzie szybsza i prostsza.
Dach karmnika wykonamy z dwóch deseczek sosnowych, zaciętych pod kątem 45*. W projekcie połączyłem je na lamelki, czyli specjalne łączniki z prasowanego drewna bukowego. O lamelownicy wspominałem w jednym z wcześniejszych postów - zgodnie z obietnicą ten rodzaj wykonywania połączeń doczeka się osobnego artykułu.
Aby połączenie było mocniejsze, dodamy dodatkową listewkę - przymocujemy ją za pomocą gwoździków - najlepiej bez łbów.
Aby dach karmika był estetyczny, jego czoło przykryjemy ozdobnymi listwami. Przymocujemy je do dachu klejem oraz dodatkowo zszywkami:
Dach karmnika będzie się opierał na czterech słupkach, które wykonamy z listewek. Górną część listew docinamy pod kątem 45* - dzięki temu oprze się na nich daszek. W podłodze karmnika będziemy musieli wywiercić otwory, przez które przeprowadzimy wkręty i unieruchomimy za ich pomocą słupki.
Łby wkrętów zlicują się z deską, jeśli ich otwory pogłębimy specjalną końcówką widoczną na jednym ze zdjęć. Pozostaje nam do zrobienia jeszcze kilka rzeczy: po pierwsze, aby jedzenie nie zostało wywiane z karmika, otoczymy podłogę listewkami. Przód karmnika zostawimy nieosłonięty.
Obie części - podłogę karmnika połączymy z dachem takerem, a dodatkowo możemy obie części posmarować klejem. Pamiętajmy o użyciu kleju wodoodpornego, ponieważ karmik będzie narażony na działanie warunków atmosferycznych. Budkę dla ptaków możemy pokryć lazurą do drewna - dzięki dodatkowej ochronie powinna przetrwać kilka sezonów. Mocowanie karmnika pozostawiam pomysłowości Czytelników ;-)
Dzisiaj wykonaliśmy domek wg projektu Pana Fleksa z moją dziewczyną! :) Co prawda nie wszystkie linie proste należycie się ze sobą spotkały, ale efekt jest moim zdaniem wciąż bardzo zadowalający!
OdpowiedzUsuńhttp://www.voila.pl/413/pgipz/index.php?mid=1&f=1
Pozdrawiam!
Przemek i Ola
Olu, Przemku - gratulacje!
UsuńWyszło bardzo dobrze, ptaki nie czepiają się nierówno spasowanych boków, najważniejsze, że sypniecie im ziarnem ;-) Cieszę się, że projekt okazał się przydatny, zapraszam do próbowania sił w kolejnych realizacjach ;-)