7 maja 2013

Przegląd kosiarki - czyli jak przygotować ją do sezonu?


Sezon działkowy można już chyba rozpoczynać. Czas zatem wdziać ulubione kaloszki, wytargać z garażu kosiarkę do trawy i przygotować ją do sezonu. Czy wiecie, jakie to proste? Zapraszam do lektury wiosennego materiału oraz filmu video na temat przeglądu kosiarki w trzech prostych krokach.
Nic nie relaksuje tak bardzo, jak poranne koszenie trawnika. Aby jednak w pełni cieszyć się z radosnego pyrkotania kosiarki, powinniśmy przygotować ją do wiosennego sezonu. Jak to zrobić? Oczywiście możemy skorzystać ze specjalistycznego serwisu, ale czynności obsługowe są na tyle proste, że możemy spróbować wykonać je sami. Czego potrzebujemy do takiego przeglądu? 

Narzędzia: 
 • klucz nasadowy z nasadką do świec (najczęściej numer 21), 
 • klucz płaski do odkręcania korka spustowego oleju. 

Materiały eksploatacyjne: 
 • olej do silników,
 • preparat czyszczący, preparat typu WD40, CX80, 
 • świeca zapłonowa.
Rada Pana Fleksa: Przed przystąpieniem do przeglądu kosiarki koniecznie ściągnijcie fajkę ze świecy zapłonowej. Teoretycznie kosiarka nie uruchomi się sama, ale podczas manipulowania przy nożu do trawy, lepiej mieć absolutną pewność, że nic nas nie zaskoczy. 
Czyszczenie filtra

W każdym silniku spalinowym znajdziemy filtr, którego zadaniem jest doprowadzanie czystego powietrza.Filtr zbiera zanieczyszczenia, więc powinniśmy go regularnie czyścić, a co pewien okres wymieniać na nowy. Materiały eksploatacyjne do kosiarek znajdziecie bez problemu w internecie, bądź specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

Puszka z filtrem - do jego demontażu nie potrzebujemy zazwyczaj żadnych narzędzi.

Jeśli filtr nie jest zużyty (porwany, zniszczony) wystarczy, że przedmuchamy do sprężonym powietrzem.
Plastikową kasetę z filtrem otwieramy i delikatnie wyciągamy filtr. Przedmuchujemy do sprężonym powietrzem, uprzednio delikatnie go rozchylając. Po całej operacji wkładamy go na miejsce, a kasetę zamykamy na zatrzaski.

Wymiana oleju

Olej silnikowy wymaga regularnych wymian. Szczegóły znajdziecie w dokumentacji kosiarki. Olej kupicie w działach ogrodniczych marketów budowlanych, bądź sklepach ogrodniczych. W tak małym silniku znajduje się zazwyczaj kilkaset mililitrów tego środka.
Rada Pana Fleksa (zainspirowana komentarzem Czytelnika;-)): Zużyty olej lepiej spuszczać po uprzednim rozgrzaniu silnika. Oczywiście tę czynność musimy wykonać przed odkręceniem korka spustowego, bo w trakcie samej operacji silnik nie może pracować. Grozi to jego nieodwracalnym uszkodzeniem! 

Olej do kosiarek powinien mieć odpowiednią specyfikację. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w dokumentacji kosiarki.
Stary olej możemy wydobyć z silnika na dwa sposoby. Po pierwsze możemy wyssać go z bloku, bądź spuścić odkręcając korek spustowy. W moim modelu kosiarki korek był umieszczony nad specjalnym zagłębieniem w obudowie noża kosiarki. 

Korek spustowy oleju - zużyty środek spływa do niecki w obudowie kosiarki. Do jego odkręcenia potrzebujemy klucza płaskiego w określonym rozmiarze.
Rada Pana Fleksa: Zużyty olej jest silnie toksyczny. Nie wolno wylewać go do kanalizacji. Najlepiej zlać go do pojemnika i oddać do punktu utylizacji odpadów. Zużyty olej przyjmują czasami warsztaty samochodowe, bądź firmy, które używają do ogrzewania piece na przepracowany olej.
Obudowę kosiarki czyścimy miękką szmatką, a większe zabrudzenia usuwamy za pomocą zmywacza technicznego (do kupienia w sklepach motoryzacyjnych, bądź marketach budowlanych). Świeży olej wlewamy przez korek. Jego poziom sprawdzamy na bagnecie.

Korek oleju - tędy wlewamy świeży płyn.
Wymiana świecy

Tę czynność możemy także wykonać sami. Potrzebujemy klucza do świec (zazwyczaj zawierają go duże zestawy z kluczami nasadowymi).

Zestaw kluczy nasadowych przyda się nam nie tylko podczas przeglądu kosiarki.

Przedłużka i nasadka do świec. Od tradycyjnych nasadek różnią się specjalną wkładką z gumą bądź magnesem, który pomaga wydobyć świecę z bloku silnika.

Nową świecę kupimy na stacji benzynowej, markecie budowlanych lub sklepie ogrodniczym. Przed zakupami powinniśmy sprawdzić jakiego rodzaju silnik zamontowano w naszej kosiarce (dwu lub czterosuwowy). Świece do narzędzi ogrodniczych klasyfikowane są, m.in. ze względu na pojemność silnika. 

I tutaj mała anegdota - Pan Fleks kupował świecę w jednym ze sklepów znanej sieci budowlanej, której kasjerki są wyjątkowo skrupulatne. Zazwyczaj każdy towar jest wyciągany z opakowania, a jego parametry porównywane z tym, które wyświetlają się na ekranie kasy. "Moja" kasjerka wyciągnęła zatem świecę, chwilę nad nią pomyślała, a następnie... wyciągnęła zwijaną miarę. Kiedy Pan Fleks zobaczył na ładnej buzi konsternację, zapytał kulturalnie, czy jest z tą świecą jakiś problem. Pani z rozbrajającym uśmiechem oznajmiła, że komputer wyświetla informację 22-35cm3, a nie dość, że świeca ma niespełna 5,5 cm, to zamiast 3 sztuk, w kartoniku jest tylko jedna...Z tego właśnie względu polecam Wam zakupy w specjalistycznych sklepach ;-)

Świece lepiej kupować w specjalistycznych sklepach. W marketach budowlanych może się zdarzyć, że kasjerka potraktuje informację o pojemności silnika, do jakiego można użyć świec, jako informację o jej długości oraz ilości w opakowaniu ;-)
Montaż świecy ogranicza się do wkręcanie jej w gniazdo, a następnie dokręcenia nasadką. Pamiętajmy, że powinno się to odbyć z określonym momentem, więc lepiej użyć do tego małego klucza dynamometrycznego. Fajkę na świecę nakładamy na samym końcu przeglądu, ze względu na niebezpieczeństwo, o którym pisałem na początku.

W materiale nie wspominam o tym, że koniecznie należy sprawdzić także stan noża tnącego. Sprawdzamy, czy nie posiada wyszczerbień. Przegląd kończymy sprawdzając ogólny stan kosiarki - obserwujemy, czy nie mamy wycieków, czy silnik jest szczelny, a pozostałe układy są sprawne. Po wszystkim możemy obudowę przetrzeć miękką szmatką nasączoną środkiem typu WD40, bądź CX80.

Na koniec krótki instruktaż video:Miłego koszenia! ;-)

8 komentarzy:

 1. Warto olej zlewać z ciepłego silnika- rozgrzany olej jest rzadszy i wyleci go więcej (nie, silnik się nie rozszczelni ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan Fleks - blog DIY7 maja 2013 14:48:00 CEST

  Arku, to prawda - zapomniałem o tym wspomnieć. Pozwolisz, że uzupełnię? ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Fleksie, materiał dobry ale z lekkim opóżnieniem:) Niektórzy zaczęli sezon kosiarkowy już 2 tygodnie temu! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pan Fleks - blog DIY7 maja 2013 15:28:00 CEST

  Nic straconego, niech poczytają, o czym zapomnieli ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. No cóż, dziękujemy za wyjaśnienia:) faktycznie to ma sens, poza tym moja kosiarka ma czterosuwa, a podkaszarka dwusuwa, podobnie jak piła spalinowa szwagra:)
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze jedna bardzo ważna uwaga, o której niestety wielu ludzi zapomina. Nigdy nie wolno do kosiarki wlać zbyt dużo oleju, a na wskazania poziomu ma duży wpływ poziom podłoża na którym kosiarka stoi.

  Ponadto niektóre kosiarki posiadają filtr gąbkowy, który należy umyć, wysuszyć a następnie nasączyć odpowiednim preparatem. Ewentualnie wymienić cały filtr na nowy.

  Co do dokręcania świecy - wcale nie takiego małego klucza potrzeba. Do kosiarek najczęściej idzie świeca z gwintem M14, a moment dokręcania takiej świecy to (zazwyczaj) ponad 20Nm. "Małe" klucze, czyli z gniazdem na 1/4 albo 3/8 zazwyczaj kończą się na zakresach rzędu 15-20Nm, a niezalecane jest stosowanie skrajnych nastaw takiego klucza.

  Dużo tańszą (a równie pewną) metodą jest (polecana przez wielu producentów świec) wkręcenie nowej świecy aż do momentu dolegania pierścienia uszczelniającego do głowicy w rękach, a następnie dokręcenie o 1/2 do 2/3 obrotu za pomocą klucza.

  Bardzo ważne, aby świecy nie wymieniać na ciepłym silniku i po wymianie dać się "wygrzać" nowej świecy - czyli nie robimy wymiana-odpalić-jest ok, to gaszę. Tylko wymieniamy i odpalamy na końcu tuż przed koszeniem, tak aby silnik się nagrzał.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem że odgrzebuję ale przyda się w następnym sezonie. W tej kosiarce korek spustowy jest pod spodem a śruba przez którą zlewany jest olej na filmiku służy do spuszczenia nadmiaru oleju jak by się przelało. A po całkowitym spuszczeniu powinno wejść ok 0,6 l oleju.

  OdpowiedzUsuń

Blog został przeniesiony na www.PanFleks.pl. Jeśli masz ochotę wziąć udział w dyskusji, zapraszam pod nowy adres.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...