7 stycznia 2013

Jak zrobić proste krzesło do pokoju dziecka?
Na blogu Pana Fleksa prezentowałem Wam już kilka prostych projektów dla dzieci. Tym razem będzie to bardzo praktyczny mebel - krzesło. Nie dość, że praktyczny, to jeszcze czarodziejski, bo wyposażony w tajemną skrytkę na kredki...


Dzisiejszy projekt ma dwa młotki. Oznacza to, że jest średnio skomplikowany, a do jego wykonania potrzebne są nieco bardziej zaawansowane narzędzia. Pomimo to, w dalszym ciągu jest to projekt na sobotnie popołudnie. Jeśli jesteś majsterkowiczem, który potrafi posługiwać się piłą, frezarką i wyrzynarką, bez trudu poradzisz sobie z jego realizacją. 

Czego potrzebujemy?

Narzędzia: 
 • piła ukośnica, 
 • mała piła ręczna, 
 • wiertarko-wkrętarka, bądź wiertarka, 
 • ściski stolarskie, 
 • wyrzynarka, 
 • szlifierka oscylacyjna bądź uniwersalna, 
 • dłuta stolarskie, 
 • miara zwijana, ołówek. 
Materiały: 
 • sosnowa kantówka 40x30x740mm - 2 sztuki, 
 • sosnowa kantówka 40x30x350mm - 2 sztuki,
 • listwa sosnowa 20x55x280mm - 4 sztuki, 
 • listwa sosnowa 20x55x220mm - 2 sztuki, 
 • klejonka sosnowa 18x300x350mm - 1 sztuka, 
 • formatka z klejonki sosnowej 18x300x350mm - 1 sztuka
 • płyta HDF 3x400x450mm - 1 sztuka
 • zawias splatany 50mm - 2 sztuki, 
 • klej do drewna, 
 • lakierobejca, bądź bejca i lakier do drewna. 

Krzesło z funkcją tajemnego schowka - musicie je wykonać, żeby przekonać się, jak wielką frajdę sprawi Waszemu dziecku.
Krzesło jest w miarę typowym meblem. Od innych, "normalnych" krzeseł odróżnia je schowek na kredki, umiejscowiony pod siedziskiem. Nasze pociechy mogą trzymać tam swoje skarby, albo przybory do rysowania. Budowę zaczynamy od docinania nóg i poprzeczek krzesła. Polecam do tego celu - jak zwykle - ukośnicę, która jest precyzyjna, zapewnia powtarzalność wymiaru, a praca nią jest bardzo szybka.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w tym projekcie będzie wykonanie połączeń w konstrukcji krzesła. W niemal 90% jest ono bowiem klejone, a łączenia to gniazdo i czop, bez użycia wkrętów. Zobaczcie, jak wykonać takie połączenia... 

Bardzo popularne stolarstwie są połączenia na tzw. czop i gniazdo.
Jego wykonanie polega na przygotowaniu w jednym z elementów gniazda, a w drugim - wpustu.

Na zdjęciu gniazda w krótszych nogach krzesła. Widać po nich, że użyty do pracy frez był już dosyć tępy...

Gniazda wykonujemy z użyciem frezu palcowego. Za pomocą regulowanego kątownika bądź znacznika stolarskiego wyznaczamy w materiale środek...

Na tej podstawie regulujemy prowadnicę we frezarce.

Proste, prawda? Jeśli nie mamy frezarki, gniazdo możemy wykonać przy użyciu wiertarki kolumnowej i wiertła, a jeśli mamy do tego smykałkę, także dłutem. Jak wykonać czop? Zacznijmy od zmierzenia głębokości i szerokości gniazda. Wymiary przenosimy na element. Nadmiar materiału odcinamy piłą ręczną. Ponieważ gniazda są wykonane za pomocą freza palcowego, mają zaokrąglone końce. Mamy zatem dwie możliwości: albo zlikwidować dłutem zaokrąglenie gniazda, albo... zaokrąglić czop. Ja wybrałem tę drugą opcję. Używamy do tego tarnika do drewna, bądź małego nożyka.

Kolejny etap to oparcie. Zostało wykonane z listwy, z zaokrągloną górną częścią. Oczywiście można pokusić się o bardziej finezyjne oparcie krzesła, ale ten projekt miał być w założeniu bardzo prosty. Co jeszcze, oprócz gniazd i czopów, powinniśmy zrobić, aby przygotować oparcie? Instrukcja poniżej: 

Przygotuj jedną listwę o wymiarach 20x55x280mm. Za pomocą krzywika, bądź innego przedmiotu o zaokrąglonym kształcie, wyznacz odpowiedni kształt.
Nadmiar materiału odetnij za pomocą wyrzynarki, bądź piły ręcznej. Ewentualne niedoskonałości można zlikwidować za pomocą szlifierki taśmowej, bądź mimośrodowej.
Podobnie jak w przypadku pozostałych poprzeczek, przygotuj czop. Bardzo wygodnie robi się to małą japońską piłą ręczną.

Krawędzie czopów zaokrąglamy, tak jak poprzednio.

Sprawdzamy spasowanie elementów.
Przyszedł czas na klejenie. O czym warto pamiętać? Ponieważ krzesło będzie służyło głównie w domu, możemy użyć zwykłego kleju polioctanowego (wikol, rakol, patexx express, etc.). Wpusty i gniazda powinny być spasowane w ten sposób, aby występował między nimi minimalny luz. Jeśli będę spasowane na wcisk, nie wystarczy miejsca dla kleju. Klej możemy rozprowadzić małym pędzelkiem.

Klej nakładamy do wpustu..
...oraz na czop. Nadmiar usuwamy bo zaciśnięciu mokrą szmatką.
Przy klejeniu krzesła wykorzystamy ściski stolarskie. Ja zacząłem pracę od sklejenia boków krzesła. Następnie dodałem 4 poprzeczki (poprzeczka z przodu i z tyłu pod siedziskiem oraz oparcie - 2 listwy). Przed złożeniem krzesła, w poprzeczkach pod siedziskiem powinniśmy przygotować rowek, w który wsuniemy płytę HDF. Będzie to dno schowka na kredki. 


Ściski stolarskie bardzo ułatwiają pracę - na zdjęciach prosty model szybkozaciskowy.

Tak wygląda krzesło w trakcie klejenia. Brakuje jeszcze siedziska, całość trzeba też będzie wyszlifować i polakierować.
Do wykonania pozostało nam jeszcze siedzisko. To bardzo prosta część projektu. Użyjemy gotowej klejonki, z której wytniemy element o wymiarach 350x300mm.
Aby dopasować siedzisko do konstrukcji krzesła wytnijmy narożniki. Następnie siedzisko przecinamy - w odległości około 100 mm od tylnej krawędzi. Dzięki temu będziemy mogli zamontować zawiasy, aby siedzisko unosiło się do góry.


Wkrętarka przydaje się w każdym momencie!
Podobnie jak stary, dobry wkrętak krzyżakowy.

Frezowanie na 45 st. pozwala ukryć zawias.

Możemy pokusić się o delikatne podfrezowanie w miejscu, gdzie będą zamontowane zawiasy. Ponieważ są one dość duże, zdecydowałem się także wykończyć siedzisko frezem 45st. Przed zamontowanie zawiasów pamiętajcie o nawierceniu otworów pod wkręty. Dzięki temu unikniemy rozszczepienia elementu.

Wygląda na to, że projekt zbliża się ku końcowi. Pozostało jeszcze pomalowanie/polakierowanie krzesła. Ja użyłem do tego celu gotowego akrylowego lakieru koloryzującego. Jeśli malujecie złożone krzesło, pamiętajcie o osłonięciu tych elementów, które powinny zostać niepomalowane.

Dno krzesła/skrytki. Na czas malowania oklejone taśmą.

Na koniec kilka zdjęć gotowego krzesła.
11 komentarzy:

 1. Wspaniały projekt
  Panna Fleksówna na pewno będzie bardzo szczęśliwa, że ma śliczne, unikalne krzesło.
  Ciekawi mnie, jakiego kleju używałeś.

  Pozdrawiam
  -- Andrzej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andrzej - klej to amerykański Titebond Oryginal Wood Glue - tak jak napisał ktoś poniżej. Od klasycznych klejów różni się składnikami. Jest przygotowany na bazie żywic alifatycznych, a nie polioctanu, jak kleje białe. Ma szereg zalet, o których jeszcze kiedyś napiszę. Jak dla mnie klej No.1 w moim warsztacie. Przerzuciłem się praktycznie na Titebondy.

   Usuń
 2. Patrząc na załączone fotki, to chyba Titebond Original Wood Glue (cena ok. 35 PLN)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczne krzesło. Czekam na II część pt."Jak zrobić krzesło elektryczne dla 'przyjaciela' na 220V". Nigdzie takiego projektu nie widziałem a takie krzesełko pomogło by rozwiązać wiele spraw :):)::))

  OdpowiedzUsuń
 4. Frangles - chyba Cie zamrozili na ostatnie dziesieciolecie bo nie jestes na biezaco. Napiecie w polskiej sieci to 230V ;). Poza tym przy takich projektach trzeba uwazac, zeby Ciebie na takie krzeselko Twoj przyjaciel nie wsadzil ;).

  Panie Fleks zadziwiasz mnie. Znam wielu tatusiow ale nikogo oprocz Ciebie, kto by robil takie rzeczy dla dzieci. Pomysl Twoj czy fleksowna sobie zazyczyla siodelko? Jedyny mankament tego projektu, ktory widze ja - ta szufladka w ktorej beda kredki zaraz bedzie cala ubrudzona w kolorach teczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Amciek, ja nawet sam siebie czasami zadziwiam, więc luz ;-)
  Pomysł był mój, ale zakładam, że ktoś wcześniej mógł wpaść na coś podobnego. A tęcza....hmmmm. Niech sobie będzie. Wiesz co jest na jej końcu? ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak zwykle Pan Fleks nie zawiódł, pomysł świetny, małżonce się spodobał, i dostałem polecenie wykonania dla chrześnicy. A tak z innej beczki co za ściski ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Andrzeju, dziękuję ;-)
  Jeśli zrobisz krzesło, koniecznie się pochwal. Wrzucę fotkę na bloga, jeśli będziesz miał ochotę;-)

  Ściski to produkt z Castoramy, sprzedawany pod ich własną marką Stahlson.
  Mam trzy pary: 2x450mm, 2x750mm oraz 2x1200mm. Mogę powiedzieć, że są absolutnie warte swojej ceny (o ile pamięć mnie nie myli: 39 PLN, 45 PLN i 49 PLN).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To całkiem przyzwoita cena, jak tylko zrobię krzesełko, to chętnie podeśle, ale chwilę mi to zajmie ;)

   Andrzej

   Usuń
 8. Prosty sposób na proste krzesełko dla dziecka :) Fajna sprawa, pytanie tylko komu większą frajdę sprawi - maluchowi czy "stolarzowi" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno dziecko ucieszy się z takiego mebla.:)

  OdpowiedzUsuń

Blog został przeniesiony na www.PanFleks.pl. Jeśli masz ochotę wziąć udział w dyskusji, zapraszam pod nowy adres.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...