10 marca 2013

Jak zrobić szafkę - mały pomocnik do składania korpusów


W budowaniu prostych mebli nie ma nic trudnego. Wystarczy, że wszystko poprawnie zaprojektujemy, dotniemy i poskładamy... ;-) Dzisiejszy post będzie poświęcony małemu pomocnikowi (a raczej pomocnikom), dzięki którym usprawnimy składanie i klejenie korpusów szafek. Dla uproszczenia, aby wykonać kątowniki wystarczą nam dwa narzędzia - ukośnica i wkrętarka. 
Podczas wykonywania jednego z projektów, zauważyłem u kolegi Stolarza fajny gadżet - kątownik, który ma pomóc w klejeniu i składaniu korpusów mebli. W sumie w tej czynności nie ma nic trudnego. Nic, oprócz zachowania kątów prostych ;-) Ponieważ w najbliższym czasie czeka mnie wykonanie jeszcze kilku takich korpusów, postanowiłem zrobić sobie podobne "winkielki".

Czego potrzebujemy? 

Materiały (dla jednego kątownika)
 • sklejka (12 mm): 
 • 210x70mm (1 sztuka) 
 • 205x70mm (1 sztuka)
 • 180x180mm (1 sztuka)
 • wkręty do drewna - 3 x 40mm (6 sztuk) 
 • klej do drewna
Narzędzia
 • piła ukośnica (z posuwem) bądź piła stolikowa,
 • wiertarko - wkrętarka akumulatorowa,
 • wiertło z pogłębiaczem, 
 • wiertło do zawiasów puszkowych.
Opcjonalnie: frezarka z frezem zaokrąglającym, wiertarka kolumnowa

Podobne kątowniki możemy zrobić tak naprawdę z odpadów - doskonale nadaje się sklejka, jeśli nie mamy jej pod ręką, możemy zastąpić ją MDFem, w ostateczności płytą wiórową. 

Kilka kawałków sklejki, odrobina wolnego czasu = bardzo pożyteczne narzędzie.
Pierwszą rzeczą, od której zaczniemy pracę jest docinanie elementów kątownika. Ważna uwaga - kątownik ma służyć nam do dokładnego składania korpusów szafek. Powinien być wykonany wyjątkowo starannie, szczególnie dotyczy to kąta prostego największego elementu kątownika. 

Z kawałka sklejki (w projekcie zastosowano grubość 12mm) wycinamy dwa paski o szerokości 70 mm. Ten wymiar jest optymalny - kątownik nie będzie zbyt duży, a jednocześnie na tyle szeroki, aby "przyłapywać" go ściskami. Drugim elementem będzie kwadrat o wymiarach 180x180mm. 

Główna część naszego kątownika - od precyzji docięcia zależy dokładność całego "przyrządu".
Z kwadratowej formatki powstał taki oto kształt. W ostateczności nie musimy nadawać mu kształtu - wystarczy kwadrat. Okrągły otwór w połowie kątownika jest otworem technologicznym - jego obecność nie wpływa w żaden sposób na "funkcjonowanie" winkla. Ponieważ sklejkę docinałem na ukośnicy, dzięki otworowi nie ma szpecących rzazów na wierzchołku kąta.
Kolejna część pracy jest opcjonalna: ja zawsze staram się zaoblać ostre krawędzie, szczególnie, gdy używam twardego materiału. Za pomocą frezarki ze specjalnym frezem zaokrąglamy wszystkie ostre kanty. Jeśli nie mamy szlifierki, możemy przełamać krawędzie papierem ściernym zawiniętym wokół drewnianego klocka. 

Nieobowiązkowy, ale polepszający estetykę i komfort pracy naszym pomocnikiem zabieg - dzięki zaokrągleniu krawędzi nie pokaleczymy rąk.
Efekt frezowania zaokrąglającym frezem. Łożysko opiera się o sztorc, a odpowiednio wyprofilowane ostrza nadają materiałowi określony kształt.
Jest jeszcze jedna operacja z wykorzystaniem frezarki, którą można pominąć - chodzi o wyfrezowanie rowka, w którą wsuniemy prostokątne kawałki sklejki. W moim projekcie wspomniane zagłębienia są, ale winkiel będzie "działał" także bez nich. Kolejnego etapu nie możemy pominąć. Dodatkowe paski sklejki będą klejone, ale dodatkowo wzmocnione wkrętami. Do wiercenia otworów używam wiertła z pogłębiaczem, aby łebki wkrętów zlicowały się z płaszczyzną. 

Wiertło z pogłębiaczem: wierci otwór i fazuje jego krawędzie. Dzięki temu łeb wkręta nie będzie wystawał, ale zrówna się z płaszczyzną. Przy zastosowaniu wkrętów o grubości 3mm, wiertło powinno być nieco grubsze. W moim pogłębiaczu - 3,2mm.
Jak działa nasz winkiel? Poniżej kilka zdjęć, które powinny objaśnić zasadę działania: 

Kątownika możemy użyć na kilka sposobów: bez względu na to, czy korpus naszej szafki skręcimy, czy skleimy.
W tym przypadku kątownik mocujemy ściskami bezpośrednio do formatek naszego korpusu. Jedno ramię możemy także zamocować do stołu,  a drugie - do korpusu.
Przy skręcaniu winkli niezbędny będzie tradycyjny kątownik, który pomoże nam sprawdzić jakość naszego gadżetu. Możemy zacząć go używać bezpośrednio po złożeniu. W moich prototypach zdecydowałem się pozostawić sklejkę w stanie surowym. Możemy oczywiście polakierować ją, bądź pobejcować, należy jednak pamiętać, aby uprzednio ją przeszlifować drobnym papierem ściernym. 

Koszt jednego kątownika powinien zamknąć się w granicach kilku - kilkunastu złotych.
11 komentarzy:

 1. Andrzej - warsztat-domowy.pl11 marca 2013 00:02:00 CET

  Prosty i rewelacyjny pomysł.
  Myślałem o czymś takim, co by jeszcze było szablonem do wiercenia otworów pod konfirmaty.
  Jakby ten kąt od zewnątrz przykładać, to by jeszcze pilnował licowania krawędzi :)


  Pozdrawiam
  -- Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan Fleks - blog DIY11 marca 2013 00:08:00 CET

  Dzięki ;-)
  Kątowniki są w zasadzie uniwersalne. Można używać po zewnętrznej stronie. Do konfirmantów musi być niestety szablon z wprasowanymi tulejami, albo przynajmniej stalowy. Drewno ani drewnopochodne się nie nadają - sprawdzone ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawa rzecz i przydatna, ja używam kawałków twardego drewna wyciętego w L

  OdpowiedzUsuń
 4. Pan Fleks - blog DIY11 marca 2013 00:17:00 CET

  Dzięki! Najlepszy pewnie egzotyk, ale ja niestety nie miałem pod ręką. A, że sklejki walała się cała masa, to zrobiłem z tego. "L-ka" z jednego kawałka wycinana, czy jakoś klejona?

  OdpowiedzUsuń
 5. L z jednego kawałka grubej dechy, dobrze wyschniętej akacji, choć z pewnością lepszy byłby egzotyk, bo te mniej zmieniają wymiary ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Znalazłem jeszcze inny patent sprawdzający się przy większych elementach:

  http://www.kuchnia-zrob-to-sam.pl/index.php/start/wykonanie-szafek/pomoce-warsztatowe.html

  Koszt wykonania mizerny tylko więcej miejsca w magazynie zajmuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pan Fleks - blog DIY11 marca 2013 22:45:00 CET

  Pomysł fajny, ale wielkość faktycznie przeraża. Ponadto moją wersją poskładasz także mniejsze szafki, a tam jednak korpusy muszą być ciut większe.

  OdpowiedzUsuń
 8. to ja dołożę kolejny podobny patent

  http://img163.imageshack.us/img163/7282/katownik.png

  OdpowiedzUsuń
 9. Aneta NieTylkoMeble20 marca 2013 20:43:00 CET

  Drogi Pani Fleksie!
  Uprzejmie proszę o drugą część testu o klejeniu. proszę również o podkręcenie maksimum na manometrze i wpuszczenie tutaj powiewu sprężonego powietrza :)
  Z góry dziękuję :)
  Aneta

  OdpowiedzUsuń
 10. Pan Fleks - blog DIY25 marca 2013 13:36:00 CET

  Aneto - kompresory już są. Kleje się szykują ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. A gdyby użyć do tego zwykłych wsporników do półek?

  Np takich: http://www.leroymerlin.pl/files/media/image/399/1303399/product/wspornik-polki-sklejka-wochnik,main.jpg

  OdpowiedzUsuń

Blog został przeniesiony na www.PanFleks.pl. Jeśli masz ochotę wziąć udział w dyskusji, zapraszam pod nowy adres.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...