15 września 2011

Benox - wkręty i akcesoria, czyli o tym, jak sobie odpuścić...




Śwagier będzie zadowolony. Od dłuższego czasu wierci bowiem dziurę we fleksowym brzuchu, o test, który dostałby ocenę inną, niż wielkie wow. Śwagrze - wykrakałeś! 


Podczas remontu Pan Fleks wiele zużył. Zużył wątrobę, nerwy, a także całą masę budowlanej galanterii - śrub, wkrętów i kołków. Przy okazji intensywnego zużywania, okazało się, że to, co kusi na marketowych półkach ceną, niekoniecznie jest dobre. Paczka kołków do szybkiego montażu 6x40mm kosztuje niecałe 10 PLN (za 100 sztuk), co w stosunku do liderów techniki mocowań (np. Fischera) jest ceną przynajmniej dwukrotnie niższą. W trakcie montowania suchej zabudowy, a także stelaża pod centrum rozrywki, Pan Fleks wykorzystywał kołki rozporowe. Większość kołków wykonana jest z nylonu lub polipropylenu. Dybel z tworzywa wprowadzamy do otworu w ścianie, a ten - dzięki wkrętowi lub śrubie - rozszerza, szczelnie dociskając do płaszczyny. Nic trudnego, prawda? Okazuje się jednak, że nie dla każdego producenta. Kołki wykorzystywane przez Fleksa okazały się na tyle słabe, że bez trudu można było wyciągnąć ze ściany profil, które miały unieruchomić. 


Drugą grupą galanterii, na którą dzisiaj ponarzekamy, są uniwersalne wkręty do drewna. Wyprodukować dobry wkręt do drewna - żadna sztuka, prawda? Okazuje się, że i tym razem jest inaczej. Łączniki Benoxa nie przetrwały próby wkręcania w drewno...



Kiepską jakość można by usprawiedliwić zastosowanym narzędziem. Niestety, nie w tym przypadku. Pan Fleks użył swojej wiernej wkrętarki Metabo, BS 18 Li, a sprzęgło ustawił standardowo - w okolicach połowy skali. Ta próba okazała się zbyt trudna dla wkrętów Benoxa... 

Jaki z tego morał? Nawet do sporadycznej pracy wybierajmy akcesoria ze średniej półki. Nie próbujmy oszczędzać kilku złotych na paczce kołków, których zużycie zajmie nam dekadę. Nie warto straconego czasu i nerwów. 

Benox to producent i dystrybutor elementów złącznych dla budownictwa. W ofercie Benoxa znajdziemy kilka tysięcy pozycji, pogrupowanych w kilkunastu kategoriach. Firma ma swoją siedzibę w Trójmieście, także w PL znajduje się zakład produkcyjny. Asortyment Benoxa dostępny jest w większości marketów budowlanych.

PS. Jestem w stanie zrozumieć słabą partię. Ale tak naprawdę spośród produktów Benoxa nie popsuły się... ryflowane, drewniane kołki widoczne na pierwszym zdjęciu. Reszta produktów, czyli wkręty, kołki rozporowe, kołki molly, a nawet plastikowe zaślepki (te ostatnie pękały od dokręcania śrubokrętem) nie przetrwały fleksowej próby. Co zrobić z tym fantem, jeśli zaopatrzyliśmy w felerny materiał w nadmiarze, a czas na zwrot do marketu bezpowrotnie minął? Nie wiem jak Wy, ale ja mam już bożonarodzeniowy prezent dla teściowej! 

Ocena Pana Fleksa



12 września 2011

Wymiana i montaż parapetu [zdjęcia]


Pani Fleksowa uwielbia kwiaty. Każdy kwiat powinien być dobrze wyeksponowany, a kwiat Pani Fleksowej w szczególności. W związku z tym Pan Fleks nie miał wyjścia - w ramach legendarnego remontu postanowił wymienić parapety, które - w dotychczasowej formie - bardziej szpeciły, niż dodawały uroku fleksowemu M w modnej, poznańskiej dzielnicy. 


I Przygotowania

Przed wykonaniem niezbędnych prac należy zgromadzić potrzebne materiały i narzędzia. Przy wymianie parapetów przydadzą się w szczególności:
  • duży młotek lub wściekła teściowa (posłużą nam do demontażu)
  • wiertarka 
  • szpachelka (lub teściowa) - do usunięcia pozostałości po starych parapetach
  • nowe parapety z klejonki drewnianej, tworzywa sztucznego, kamienia lub kompozytu
  • gips budowlany i pianka poliuretanowa
  • poziomica (względnie teściowa, ale musimy mieć pewność, że zawsze trzyma pion)
  • farba i taśma maskująca
  • szlifierka mimośrodowa lub oscylacyjna
  • lakier (ewentualnie bejca) i odpowiedni wałek (lub pędzel)
W zależności od meteriału, z którego wykonany nowe parapety także:
  • kołki szybkiego montażu, 
  • wkręty i klej do drewna.
  • kawałki drewnianej kantówki
II Usuwanie starych parapetów

Przy usuwaniu starych parapetów nie ma żadnych zasad, oprócz jednej - my, albo one. Przygotujmy się zatem solidnie do tego starcia. Jeśli pod parapetem znajduje się grzejnik (a wierzcie mi, one pojawiają się w najmniej spodziewanych miejscach), zabezpieczmy podłogę, a grzejnik zdemontujmy.



Ponieważ Pan Fleks ma w swojej dzielnicy opinię Hardkora, użył największego młotka, jaki posiadał. Po kilku uderzeniach parapet stracił rezon i można go było po kawałku usunąć.

III Przygotowanie podłoża pod nowy parapet

Parapety zazwyczaj są montowane przy użyciu pianki poliuretanowej. Ponieważ często lubi dość mocno przykleić się do podłoża, powinniśmy usunąć wszystkie jej pozostałości. Następnie zagruntujmy powierzchnię i wszystko dokładnie odpylmy, aby nowa warstwa pianki mogła związać się z podłożem.




IV Przygotowanie mocowania pod parapet

Pan Fleks postanowił zamontować drewniane parapety z sosnowej klejonki. Są dużo bardziej estetyczne niż parapety z oklejanej płyty wiórowej, nie wymagają listew maskujących po bokach. Standardowe rozmiary znajdziemy w każdym markecie budowlanym, występują zazwyczaj jako 27-mio milimetrowej grubości płyty.
Parapety zostały zamontowane przy użyciu pianki poliuretanowej, a całość oparta została o wypoziomowane kawałki kantówki.
Rada Pana Fleksa: Spośród dostępnych na rynku pianek wybierzmy preparat których szybko wiąże, a sam pianka ma obniżoną rozprężność. Dzięki temu prace potrwają krócej, a parapety nie zostaną wypchnięte przez zastygający poliuretan.




Kawałki dociętej na odpowiedni wymiar kantówki wypoziomujemy za pomocą klinów do montażu "pływających" podłóg. Używając krótkiej poziomicy ustawiamy kantówkę i klin, zaznaczamy ich pozycję ołówkiem, a następnie wiercimy oba elementy i mocujemy kołkiem do szybkiego montażu. 




Poprawność prac możemy sprawdzić układając na podstawkach gotowy parapet:




Pan Fleks unieruchomił dodatkowo parapety wkrętami do drewna. Aby całość wyglądała estetycznie, wykorzystamy płytki maskujące, pod którymi ukryjemy wkręty:




Przy odpowiednim doborze usłojenia płytek, połączenia nie będą widoczne nawet po polakierowaniu.
Po solidnym zamocowaniu wpuszczamy pod parapet piankę poliuretanową i czekamy, aż wyschnie.


Rada Pana Fleksa: Piankę dozujmy z umiarem, bo pęcznieje i wypływa na zewnątrz. Jej nadmiar i tak odetniemy po stwardnieniu, ale pianka tworzy trudne do usunięcia ślady.
V Wykańczanie powierzchni parapetu

Dostępna w sprzedaży klejonka jest wstępnie przeszlifowana, ma jednak ostre końce i szorstkie ślady po pile. Powinniśmy ją zatem estetycznie wykończyć. Pan Fleks postanowił zaoblić rogi parapetu. Możemy zrobić to z użyciem wyrzynarki (względnie piły ręcznej), szlifierki i frezarki.




Odpowiedni promień możemy odrysować od okrągłego przedmiotu - w tym przypadku kapsla od pianki. Nadmiar materiału odcinamy, a następnie szlifujemy. Na końcu możemy pokusić się o fazowanie krawędzi - najlepiej użyć do tego frezarki górnowrzecionowej z odpowiednim frezem.

VI Prace wykończeniowe

Kiedy pianka stężeje, jej nadmiar odcinamy ostrym nożem. Pozostałe nierówności szpachlujemy gipsem, a na końcu gładzią gipsową. Po zeszlifowaniu ścianę pod parapetem gruntujemy i malujemy na wybrany kolor. Sam parapet natomiast możemy przeszlifować drobnym papierem ściernym:




Za zakończenie całość lakierujemy (wcześniej nakładamy ewentualnie bejcę) zgodnie z wytycznymi podanymi na opakowaniu lakieru. Jeśli dolna rama okna jest uszkodzona lub wyszczerbiona, możemy wykorzystać listwy maskujące lub silikon w wybranym kolorze.

Całość prac zajmie nam kilkanaście godzin - głównie ze względu na przerwy technologiczne związane z pianowaniem, gipsowaniem i lakierowanie. Koszt usługi osadzenia parapetu to kilkadziesiąt złotych za metr bieżący.


8 września 2011

Skąd informacje dla majsterkowicza?[ankieta i linki]

W zakończonej niedawno ankiecie Pan Fleks zapytał o to, skąd Czytelnicy bloga czerpią informacje na temat narzędzi. W odpowiedzi na pytanie: "Skąd czerpiesz informacje na temat narzędzi" można było wybrać jedną z następujących opcji: Strony producentów, Zagraniczne strony/fora z testami, Fora internetowe, Czasopisma, Nie mogę odszukać takich informacji.

Zdecydowana większość internautów śledzi fora internetowe. Na dalszych miejscach znalazły się czasopisma, strony producentów oraz zagraniczne fora dyskusyjne. Szczegółowe wyniki poniżej: 
  • Strony producentów: 36%
  • Zagraniczne strony/fora z testami: 27%
  • Fora internetowe: 63%
  • Czasopisma: 45%
  • Nie mogę odszukać takich informacji: 18%
Wyniki sondy sugerują, że ponad informacje producentów, internauci cenią niezależne opinie użytkowników. Wydaje się, że jest to bardzo logiczne podejście, ponieważ dużo łatwiej podjąć nam decyzję zakupową na podstawie doświadczeń innych, aniżeli wskutek zapewnień producenta. Niestety, badanie pokazuje również, że niemal 20% biorących udział w sondzie, nie potrafi wyszukać potrzebnych informacji. Na szczęście jest Pan Fleks, niezależny blog dla majsterkowiczów, gdzie można zapoznać się z niesponsorowanymi testami ;-) 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...