11 lipca 2014

Jak odnowić stary fotel cz. 2/2


Po kilkudziesięciu godzinach pracy nad moim starym fotelem zaczynał przypominać to, czym był wyjeżdżając z fabryki. W poprzednim odcinku opowiedziałem Wam o jego demontażu i drobnych naprawach. Dzisiaj będzie o dopieszczaniu detali, tapicerowaniu i wykańczaniu. Fotela, oczywiście. 
Z czystej ciekawości policzyłem, ile czasu zajmuje odnowienie takiego mebla. W moim przypadku było to około 30-35 godzin - tyle czasu zajęło usunięcie starej powłoki, dokładne wyczyszczenie drewnianych elementów, położenie nowej tapicerki i wykończenie fotela. Długo, prawda? Kiedyś wydawało mi się, że rzemieślnicy przesadzają z ceną odnowienia sofy, która wynosi jakieś 70% wartości nowego mebla. Niestety, to bardzo pracochłonne zajęcie, więc miejcie to uwadze, gdy traficie do stolarza i zlecicie mu podobną pracę :)

Po kilkudziesięciu godzinach pracy fotel zaczął wyglądać jak... człowiek :)
Jakie są kolejne etapy pracy nad naszym meblem? Postanowiłem, że zrobię to solidnie - tak, aby mebel wytrzymał kolejne kilkanaście lat eksploatacji. Fotel był wykonany z buczyny, która jako taka niespecjalnie nadaje się na meble, ponieważ ma higroskopijną budowę - oznacza to, że drewno wchłania bardzo duże ilości wilgoci, paczy się i wykrzywia. W meblarstwie stosowany jest buk parzony - czyli to samo drewno, ale poddane specjalnej obróbce. Sama konstrukcja to drewno iglaste - zachowane w dość dobrym stanie. Niektóre elementy wykonałem od nowa, ale sam szkielet siedziska wzmocniłem jedynie drewnianymi kołkami (kołek ryflowany - do kupienia w każdym markecie budowlanym). 

Niektóre elementy wymagały odświeżenia, inne wymiany na nowe. Na fotce wzmocnienia konstrukcji fotela.
Odświeżyłem również metalowe okucia fotela - wprawdzie znajdują się pod tapicerką i nie są widoczne, ale fakt, że pod nową pianką i materiałem jest coś zardzewiałego jakości specjalnie mnie nie cieszył. Renowacja okuć polegała na przeszlifowaniu ich papierem ściernym, a następnie polakierowaniu podkładem antykorozyjnym i lakierem. 
Niektóre elementy fotela, jak chociażby kawałki płyty HDF, które tworzyły oparcie, należało także wymienić. Do jej zamocowania użyłem kleju oraz zszywacza tapicerskiego: 


Piankę tapicerską przyklejałem bezpośrednio do konstrukcji fotela. Przekrój "geologiczny" wygląda tak: gumowe pasy, warstwa pianki, włóknika, warstwa pianki, materiał, materiał obiciowy.

Przed naniesieniem kleju należało solidnie odkurzyć gumowe pasy.
Wykończenie fotela polegało w moim przypadku na nałożeniu na konstrukcję kilku warstw oleju. Ponieważ był to olej barwiący, w obawie przed zbyt cielnym kolorem, położyłem dwie warstwy oleju barwiącego, a następnie dwie bezbarwnego - do czasu, aż drewno przestało "pić" olej. Wspominałem o tym, że chciałem zadbać o wszystkie detale. Dlatego też postanowiłem polakierować również śruby, które łączą siedzisko z resztą konstrukcji. Do montażu użyłem śrub zamkowych, na czas lakierowania włożyłem je do otworów nawierconych w kawałku drewnianego odpadu. Myślę, że efekt końcowy jest wart zachodu :) 


Na zakończenie kilka zdjęć odnowionego mebla:6 komentarzy:

 1. lobzowskastudio.pl/21 lipca 2014 15:38:00 CEST

  Świetnie odnowiłeś to krzesło. Tylko ta robota strasznie czasochłonna. Poduszki też od nowa obijałeś?

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan Fleks - blog DIY, testy na21 lipca 2014 15:55:00 CEST

  Dziękuję za komplement :)
  Robota czasochłonna, to prawda. Głównie z uwagi na nieregularne kształty elementów, a także na technologię lakierowania sprzeda kilkudziesięciu lat i samą chemię. Taka praca uświadamia, jak trudną działką jest renowacja mebli. Co do obicia - tak, tapicerka jest nowa. Ze starego fotela pozostała tylko rama fotela, reszta jest nowa. Wszystko było mocowane na stałe, nie ma tam typowych poduszek. Pianka jest klejona do konstrukcji, przełożona filcem, pokryta białym płótnem, a na to dopiero tapicerka zewnętrzna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze byłoby umieścić zdjęcie "bebechów" Skila tak jak AEG - dla oceny z czego i jak są wykonane.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Niestety, to bardzo pracochłonne zajęcie, więc miejcie to uwadze, gdy traficie do stolarza i zlecicie mu podobną pracę :)"
  *gulp*

  OdpowiedzUsuń
 5. Jedna z najsłabszych realizacji jaką PanFlex popełnił

  OdpowiedzUsuń
 6. Pan Fleks - blog DIY, testy na9 sierpnia 2014 17:35:00 CEST

  Jeden z najbardziej merytorycznych komentarzy mojego czytelnika ;-)
  Co konkretnie jest w tym materiale jest takie słabe? Podzielisz się opinią?

  OdpowiedzUsuń

Blog został przeniesiony na www.PanFleks.pl. Jeśli masz ochotę wziąć udział w dyskusji, zapraszam pod nowy adres.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...