Zdarza się, że podczas prac remontowo-budowlanych lub wykończeniowych korzystamy z rozmaitych mas uszczelniających. Wolne przestrzenie pomiędzy płytami G-K wypełniamy akrylem, a miejsce styku blatów, sanitariatów - silikonami. W dzisiejszym poście test ciekawego wyciskacza do tub marki Wolfcraft.
Pan Fleks wielokrotnie już deklarował bezgraniczną sympatię wobec pomysłów inżynierów Wolfcrafta. Czy opisywany pistolet potwierdzi opinię niezawodnych, poprawnie zaprojektowanych i wygodnych w użyciu narzędzi? Zapraszam do lektury!
Wolfcraft EG 300 to elektryczny pistolet do mas uszczelniających. Na rynku znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów ręcznych wyciskaczy do tub: najtańsze z nich kupimy za kilka złotych. Ich wadą są jednak bardzo kiepskie materiały - średnia długość życia takiego pistoletu często wynosi zazwyczaj poniżej 2 tub;-).
W narzędziu Wolfcrafta zastosowano mechaniczny tłok, co doceni każdy, kto ma do uszczelnienia coś ponad brodzik lub wannę.
![]() |
Konstrukcja narzędzia: tworzywo sztuczne i włókno szklane. |
Ciekawostką jest zasilanie narzędzia. Otóż Wolfcraft zrezygnował ze stosowania akumulatorów systemowych (bo nie posiada własnych narzędzi zasilanych określonym typem akumulatora) na korzyść... baterii AA!
![]() |
Zasilanie: 4 baterie AA |
Do zasilania pistoletu możemy użyć zarówno baterii alkalicznych jak i akumulatorków Ni-MH. To bardzo wygodne i tanie rozwiązanie! Jednym komplet baterii wystarczy nam na około 25 tub o pojemności 310 ml (wydajność zależy oczywiście od rodzaju szczeliwa). Miejsce pracy doświetla wbudowana w podstawę urządzenia jasna dioda LED:
![]() |
Dodatkowe podświetlenie - jasna dioda LED |
Obsługa pistoletu jest bardzo prosta. Kartusz mocujemy w narzędziu za pomocą metalowych zatrzasków - pamiętajmy, aby przedtem cofnąć maksymalnie tłok. W odróżnieniu od ręcznych pistoletów ten model nie posiada wysuwanego na zewnątrz tłoka, przez co jest krótszy. Pistolet umożliwia wybór kierunku pracy a także szybkość, z jaką będzie się wysuwał tłok:
![]() | |
Pokrętło do bezstopniowej zmiany prędkości pracy i przełącznik zmiany kierunku pracy |
Wyposażono go również we wskaźnik napełnienia tuby:
![]() |
Wskaźnik zawartości kartusza. |
Jakie są wrażenia z pracy pistoletem? Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda! Specjalny mechanizm cofający tłok po wyłączeniu narzędzia zabezpiecza nas przez kapaniem preparatu z tuby - to rozwiązania bardzo ogranicza straty materiału. Dobrze sprawdza się podświetlanie LEDowe, a zasilanie popularnymi "paluszkami" jest bardzo ekonomiczne. Czy pistolet posiada jakieś wady? Podczas testów Pan Fleks nie stwierdził ewidentnych wad, może się zdarzyć, że przy pracy z gęstymi preparatami, takimi jak kleje, tłok wypchnie kartusz z zatrzasku jeszcze przed całkowitym opróżnieniem tuby. Jest to o tyle niewygodne, że trzeba ponownie cofać tłok i mocować kartusz. W trakcie testów okazało się, że wspomniane zjawisko występuje sporadycznie, przy bardzo gęstych preparatach (np. klej do dekorów) i tubie opróżnionej w ponad 90-ciu procentach
Narzędzia elektryczne o podobnych przeznaczeniu mają w swojej ofercie, np. Kress (144 KAP), DeWalt (DC540K), Milwauekee (PCG 14,4) i Skil (2055, 2050AA). Należy jednak wspomnieć, że oprócz Skila, ceny pistoletów zaczynają się od 1 000 PLN brutto.
Dane techniczne:
- napięcie zasilania: 6 V (4 xAAA)
- waga: 0,869 g
- wymiary: 220 x 220 x 90 mm
- wydajność: do 25 tub (przy zasilaniu bateriami alkaiczno-manganowymi)
- cena katalogowa: 295 PLN brutto.
- bezprzewodowy
- zasilanie bateriami AA
- długość pistoletu - brak wysuwanego tłoka
- bezstopniowa regulacja prędkości wyciskania tuby
- doświetlenie miejsca pracy
- możliwość pracy ze standardowymi oraz krótkimi tubami.
Ocena Pana Fleksa:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Blog został przeniesiony na www.PanFleks.pl. Jeśli masz ochotę wziąć udział w dyskusji, zapraszam pod nowy adres.
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.